Heinäveden IX Kanavasoutu
Heinäveden Kanavasoudulla on tänä vuonna uusi järjestäjä, sillä tapahtuman aloittanut Lions Club Heinävesi testamenttasi tapahtuman Heinäveden Yrittäjät ry:lle. Tämän vuoden Kanavasoutu on järjestyksessään jo yhdeksäs ja se järjestetään 13.–15.7.2018.
Suomen kauneimman sisävesireitin - Heinäveden reitin - varrelle sijoittuu seitsemän luonnonkaunista kanavaa. Kapeat, mutkaiset vesistöt, saaristoiset järvenselät ja vanhat kanavat tekevät tästä yli satavuotiaasta reitistä ainutlaatuisen.
Kolmipäiväinen reitti Valamosta Säynämöön on pituudeltaan noin 70 km.
Myös pelkille päiväosuuksille on mahdollista osallistua. Joustava osallistuminen mahdollistaa lyhyenkin kokeilun soutamisen ja melonnan iloihin.
Haasta vaikka oman työpaikkasi porukka mukavan viikonlopun viettoon.
Kanavasoututapahtumasta voit lukea enemmän internet-sivulta www.kanavasoutu.fi, jossa voit myös ilmoittautua tapahtumaan.
Lisätietoja tästä Heinäveden Yrittäjät ry:n järjestämästä retkisoutu- ja melontatapahtumasta voit tiedustella puhelimitse Tuomo Koposelta 0400 372 017 tai laittamalla sähköpostia osoitteeseen info@kanavasoutu.fi