MELAMAJAVAT RY

MELONNAN PERUSKURSSI JOELLA 14.-16.7.2025 TÄYNNÄ!!!

Julkaistu 14.7.2025
 

KURSSI ON TÄYNNÄ! ILMOITTAUTUMINEN PÄÄTTYNYT.

Melamajavat järjestää melonnan peruskurssin, eli meloja 1 -kurssin, 14.-16.7.2025 klo 17.00 - 21.00.

Kurssi alkaa maanantaina 14.7.2025 Melamajavien Hevosluodon vajalla (Hevosluodontie, 28100 Pori). Vajalle pääsee helposti tulemaan kävellen Niittäjänsillan yli Jokiniityntien puolelta. Myös tiistai 15.7. aloitetaan Hevosluodon vajalta, mutta keskiviikko 16.7. aloitus on Melamajavien Kappelin merimelontatukikohdassa Reposaaressa, Räyhäntie 9, Pori. Keskiviikko on retkipäivä joka melotaan merellä.


Karttalinkki melontavajalle: https://maps.app.goo.gl/R7pbABx7Jf1hLDgy9
Karttalinkki Kappeliin: https://maps.app.goo.gl/jg8H1nTshotKAnk26

Kurssin hinta on 100€, joka tulee maksaa ennen kurssin aloitusta. Alaikäraja kurssille on 15 vuotta.
Kurssin kesto on yhteensä kymmenen tuntia. Sisältö noudattaa Suomen Melonta- ja soutuliiton sisältösuositusta.


Peruskurssilla opetetaan turvallinen vesilläliikkuminen, melonnan ja kajakin käsittelyn perustiedot ja –taidot sekä paripelastautuminen. Suomen uimaopetus- ja hengenpelastusliitto ry:n määritelmän mukainen uimataito on melontakurssille osallistumisen edellytyksenä.


Kurssin sisältö:
- Kalustoon tutustuminen
- Kajakkiin meno ja poistuminen kajakista
- Melonta eteenpäin ja taaksepäin sekä kajakin pysäyttäminen
- Kajakin kääntäminen melaperäsimellä, kaarivedolla ja kallistamalla
- Kaatuminen ja poistuminen kaatuneesta kajakista sekä nouseminen takaisin kajakkiin
- Pelastajana toimiminen kaatumistilanteessa
- Liikkuminen kajakilla sivusuunnassa


Kurssilaisille jaetaan Suomen Melonta- ja Soutuliiton Opi Melomaan –opaskirjanen
ja kurssitodistus.


Varustus kurssille:
Sään mukainen liikuntaan sopiva vaatetus. Ei liian tiukkaa tai paksua vaatetusta. Ei isoja kenkiä (vaelluskenkä tms.). Huom. Vaikka vesi olisikin kylmää, tekemisen meininki ja kelluntaliivit pitävät lämpimänä. Vaihtovaihteet oltava, jotka voit vaihtaa kurssi-illan jälkeen mikäli tarvetta. Melonta on vesiurheilulaji ja vesi roiskuu joskus. Reskutus- eli pelastautumisharjoittelussa kastutaan kunnolla, joten silloin vaihtovaatteet on ehdoton. Myös pyyhe on hyvä olla mukana. Jalkaan kannattaa laittaa jalkineet, jotka kestävät kastumista. Aurinkoisella säällä aurinkovoide, päähine, pitkähihainen paita ja mahdollisesti aurinkolasit. Silmä- ja aurinkolasien käyttäjät: huolehtikaa lasien kiinni pysymisestä kuminauhalla tai vastaavalla. Juomapullo ja hieman evästä.


Melontaan liittyvän varustuksen kuten kajakin, melan, aukkopeitteen ja kelluntaliivit saat käyttöösi kurssin ajan Melamajavilta.


Kouluttajana toimii melontaohjaaja Jani Kallioinen.


Kurssille otetaan ilmoittautumisjärjestyksessä 8 ensimmäistä.


Sitovat ilmoittautumiset Melamajavien nettisivuilta löytyvän lomakkeen kautta (sivun lopussa).

KURSSI ON TÄYNNÄ! ILMOITTAUTUMINEN PÄÄTTYNYT.

Lähetämme kurssille päässeille vahvistuksen pääsystä mahdollisimman pian.


Osallistumismaksu on maksettava ennen kurssia Melamajavien tilille FI 61 5701 5640 004172.


Huom! Ilmoittautumisen ja kurssin voi perua ja saada maksun takaisin vain sairastumisen vuoksi.


Lisätiedot kurssista jani@melamajavat.fi

Ilmoittautuessasi kerro nimi, osoite, puhelinnumero. Pituus ja paino kysytään, jotta voimme varata sopivan kaluston jokaiselle. Kerro myös sellaiset terveystiedot, jotka rajoittavat liikkumista tai voi aiheuttaa sairauskohtauksen.

 

 
Päivitetty 27.6.2025

OSALLISTU JA VAIKUTA

Toimintamme pyörii pääasiassa vapaaehtoistyöllä, rakkaudesta lajiin! Tule mukaan jäsentoimintaan ja vaikuta seuran kehitykseen. Voit myös jättää meille palautetta ja kehitysideoita. Siirry palautelomakkeelle »


YHTEYSTIEDOT

Hevosluodon melontavaja
Hevosluodontie, 28100 Pori (tien päässä)
Puh. 050 5208 033 vajan ollessa auki

Siirry yhteydenottolomakkeelle »


AUKIOLOAJAT

Vaja on avoinna vuokraajille kesäkuusta elokuuhun. Jäsenenä voit lunastaa avaimen ja hyödyntää vajaa ympäri vuoden.

Aukioloajat yhteystiedot-sivulla »


FACEBOOK

Jäsenillä on Facebookissa oma ryhmä, jossa voit etsiä seuraa melontaretkille sekä suunnitella retkiä ja tapahtumia.

Mennäänkö melomaan -ryhmä »