MELAMAJAVAT RY

« Edellinen | Seuraava »

MELAMAJAVIEN PATIKKARETKI RITAJÄRVELLE sunnuntaina 11.10.2026

Julkaistu 11.10.2026
 

Melamajavat järjestää syksyisen patikkaretken RITAJÄRVELLE, Sastamalaan sunnuntaina 11.10.2026.

Bussikuljetus lähtee Satakunnan Museon edestä, Hallituskatu 11, Pori klo 9 ja palaa samaan paikkaan viimeistään klo 16.30.

Retki on Melamajavien jäsenille maksuton. Voit ottaa mukaan myös seuraan kuulumattoman ystäväsi. Ei-jäseniltä perimme 15 € osanottomaksun, joka maksetaan Meman tilille FI61 5701 5640 0041 72.

Ota mukaan riittävät eväät ja sään mukainen varustus!

Maastokartta on myös hyvä olla mukana eksymisen estämiseksi – vaikka sitten puhelimessa!


Vuonna 2015 Ely-keskuksen rahoituspäätöksellä perustetulla Ritajärven luonnonsuojelualueella valittavissa on 3 merkittyä reittiä: Valkeajärvi (sininen) 2,3 kilometriä, Ylinen Ritajärvi (punainen) 4,4 kilometriä ja Alinen Ritajärvi (keltainen) 4,8 kilometriä. Ne voi myös yhdistää yhdeksi, noin 9 kilometrin pituiseksi 3 järven kierrokseksi. Lähistöllä sijaitsee myös omassa rauhassaan kaunis Ritarijärvi. Palveluihin kuuluu 3 parkkipaikkaa, laavu, 4 kuivakäymälää ja 8 tulentekopaikkaa. Reitin varrelle mahtuu myös luonnonnähtävyys, muutama näköalapaikka ja pitkospuita.

Mema on järjestänyt aiemmin patikkaretken Ritajärvelle lokakuussa 2018.

https://retkipaikka.fi/ritajarven-luonnonsuojelualue-sastamala/


Ilmoittautumiset retkelle viimeistään 7.10.2026.
liisa@melamajavat.fi tai 044 7127292 (tekstiviesti tai WhatsApp)

Ilmoitathan puhelinnumerosi, että voimme ilmoittaa mahdollisista muutoksista

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Päivitetty 17.9.2026

OSALLISTU JA VAIKUTA

Toimintamme pyörii pääasiassa vapaaehtoistyöllä, rakkaudesta lajiin! Tule mukaan jäsentoimintaan ja vaikuta seuran kehitykseen. Voit myös jättää meille palautetta ja kehitysideoita. Siirry palautelomakkeelle »


YHTEYSTIEDOT

Hevosluodon melontavaja
Hevosluodontie, 28100 Pori (tien päässä)
Puh. 050 5208 033 vajan ollessa auki

Siirry yhteydenottolomakkeelle »


AUKIOLOAJAT

Vaja on avoinna vuokraajille kesäkuusta elokuuhun. Jäsenenä voit lunastaa avaimen ja hyödyntää vajaa ympäri vuoden.

Aukioloajat yhteystiedot-sivulla »


FACEBOOK

Jäsenillä on Facebookissa oma ryhmä, jossa voit etsiä seuraa melontaretkille sekä suunnitella retkiä ja tapahtumia.

Mennäänkö melomaan -ryhmä »